Võida nutitelefon Uudistooted Kulleriteenus Makseviisid Oluline info Kontakt
|
Skype chat
|
|


Oluline info Kuidas valida? Milline monitor valida?
Milline monitor valida?Täna vastame järgmisele küsimusele: kuidas valida monitori. Viimase 20 aasta jooksul on inimeste igapäevaelu palju muutunud. Raske on leida inimest, kes ei veedaks aega monitori ees, on ju arvuti kasutamine paljude jaoks korraga nii töö kui hobi. Teie arvutile sobivaima monitori leidmine pole üldse keeruline, tasub vaid aru saada, millistele põhiparameetritele peaks esmajärjekorras tähelepanu pöörama.

Üks tähtsamaid omadusi on ekraanidiagonaali suurus ehk ekraani suurus, mida mõõdetakse tollides. Enimlevinud ekraanidiagonaalid võivad kõikuda 18,5 kuni 30 tollini (47 cm–76,2 cm), sellest parameetrist oleneb ka monitori hind. Mida suurem monitor, seda mugavam ja meeldivam on selle ees töötada. Ilmselt nõustuks igaüks, et filmide vaatamisel, töös dokumentide või spetsiaalsete programmidega on suure ekraani olemasolu vaieldamatuks eeliseks.Monitori formaat
tähendab poolte (laiuse ja kõrguse) suhet. Tänapäeval on kõige populaarsemad formaadid 16:9 ja 16:10.

Monitori resolutsioonist oleneb, kui selget kujutist Te lõpuks ekraanilt näete – mida suurem resolutsioon, seda detailsem on kujutis, samuti suureneb sellevõrra kuvatava info hulk. Resolutsiooni mõõdetakse pikslites. Minimaalne soovitatav resolutsioon on 1366 x 768. Selge ja kvaliteetse kujutise saamiseks valige ekraan Full-HD (1920 x 1080) ja suurema resolutsiooniga.Kui soovite, et kujutise kvaliteet oleks sama hea olenemata sellest, millise nurga alt Te monitori vaatate, valige ekraan, millel on lai vaatenurk, näiteks160 kraadi.


Sensori reageerimisaeg näitab, kui kiiresti piksel uueneb ja oma eredust muudab. Võrdluseks – inimsilm ei fikseeri vähem kui 16 millisekundit kestvat väärtust, samas aga võib kaasaegse monitori reageerimisaeg olla ka kolm korda väiksem – 5 millisekundit, mida loetakse heaks näitajaks ja sobivaks mitte ainult mängude mängimiseks, vaid ka näiteks professionaalseks tööks fotode ja videodega.

Eredus on valguse hulk, mida ekraan kuvab, ning selle mõõtühikuks on kandela m² kohta (cd/m²). Heaks ereduse näitajaks on 250, samas võib see paljudel monitoridel olla kõrgemgi.Tasuks pöörata tähelepanu sensori tüübile, kuna sellest oleneb kujutise kvaliteet monitoril. Valida saab kolme tüübi vahel:

  1. TN-tüüpi monitorid on saadaval kõige madalamate hindadega. Taoline monitor lubab elektrienergialt kokku hoida, samas võivad aga selle ülejäänud näitajad olla üsna tagasihoidlikud (väike kontrastsus, tagasihoidlik värviedastus, lisaks jääb kujutis monitori küljelt vaadates halvasti näha). Sobib tööks eri liiki dokumentidega.
  2. IPS-tüüpi monitorid on suurepärase värviedastusega, annavad edasi parima kvaliteediga kujutise ja on laia vaatenurgaga. Sobib kahtlemata fotograafidele ja disaineritele. Puudustest võiks nimetada suurt energiatarbimist, kõrget hinda ja keskmist kontrastsust.
  3. MVA / PVA-tüüpi monitorid on, nagu ka IPS-tüüpi monitorid, hea värviedastusega, kuid lisaks sellele on neil ka parim kontrastsus. Sobivad suurepäraselt kodukino armastajatele, mänguritele ja ka lihtsalt arvuti taga palju aega veetvale inimesele.LED-taustavalgustus
on muutunud väga populaarseks. LED (valgusdiood-valgustus) teeb värvid erksamaks ja tarbib vähem elektrienergiat, lisaks on sellised monitorid õhemad.

3D-tugi võimaldab monitoril kolmemõõtmelise kujutise näitamist. Selle funktsiooni nautimiseks läheb vaja spetsiaalseid prille ja arvutil peab olema vastav videokaart.

Monitori valikul puutute kokku ka selliste sõnadega nagu HDMIDVI ja VGA – need on kaablite tüübid, mida kasutatakse monitori ühendamiseks arvutiga. Sõltuvalt kasutatavast kaablist oleneb ka Teie arvutist monitori edastatavate failide kvaliteet. Kuna VGA-d hakati kasutama juba 1987. aastal, siis jääb see oma arengult maha kaasaegsetest HDMI ja DVI-st. Erinevalt DVI-st on HDMI-ühendus väiksem ja edastab selgema kujutise. USB-ühenduse olemasolu teeb võimalikuks näiteks kaamera ühendamise otse monitoriga.

Ärge unustage, et ümbritsevast keskkonnast palju eredam valgus (näiteks väga ere monitor pimedas toas) võib silmi kahjustada, sellepärast tasuks arvutiga töötamisel mõelda lisavalgustuse peale.

Monitoridel võib olla ka palju muid lisafunktsioone. 

Pidades meeles kõike ülalpool öeldut, muutub Teie valik tunduvalt lihtsamaks. Monitori ost on pikaajaline investeering. Soovitame monitori valikusse tõsiselt suhtuda, siis ei pea Te juba paari aasta pärast seda jälle välja vahetama.

Kõiki monitore näete
siin.

 
 
Võrdlusesse on lisatud 0 toodet
Võrdle
Eemalda
Tarnevõimalused | Maksevõimalused