Milline mobiiltelefon valida?

„Millist telefoni valida?“ – kas klassikaline, puutetundliku ekraaniga nutitelefon kahe sim-kaardi kasutamise võimalusega, Android või Windows operatsioonisüsteemiga, ... Neid küsimusi esitab iseendale igaüks, isegi sellised inimesed, kes ei jälgi pingsalt tehnoloogia arengut. Käesolevas ülevaates püüamegi koos aimu saada sellest, mis siis õigupoolest on tänapäeva mobiiltelefon ja millised telefoni omadused võiksid Teile kõige kasulikumad olla.

Mobiiltelefon: klassika või tänapäev

Ka tänapäevases kiire tehnoloogiaarengu ajastus eelistab osa inimesi klassikalisi mobiiltelefone nende väiksema ekraani, mugava nuppudega klaviatuuri ja mitu ööpäeva vastu pidava aku tõttu. Klassikaline mobiiltelefon võib olla kas tavaline, kompaktne klapiga telefon või siis liugurtelefon, mille klaviatuuri saab vajadusel efektselt välja lükata. Klassikaline telefon ei tähenda ilmtingimata piiratud funktsionaalsust, vaid on pigem kasutusmugavuse, harjumuse ja stiili küsimus, näiteks võiks see olla ideaalseks esimeseks telefoniks lapsele. Samuti sobib see hästi eakatele.

Nutitelefon on puutetundliku ekraaniga telefon. Põhimõtteliselt võib seda nimetada suure ekraaniga miniarvutiks, mis töötab täisfunktsionaalsel operatsioonisüsteemil ja pakub väga laialdasi kasutusvõimalusi: nutitelefoniga saab vastata e-kirjadele ja sõnumitele, sooritada oste internetis, suhelda sotsiaalvõrgustikes ja Skype‘s, koostada liiklusmarsruute ja vaadata kaarte, otsida vajalikku infot, kuulata muusikat ja vaadata filme ning palju muud sellist, millest võis mõned aastad tagasi ainult unistada. 

Nutitelefoni tehnilisi näitajaid lahkame käesoleva artikli järgnevates lõikudes, praegu aga võiks mainida selle põhilisemaid füüsilisi omadusi. Näiteks, kahe SIM-kaardiga telefon vabastab Teid vajadusest endaga pidevalt kahte telefoni kaasas kanda – näiteks kui vajate korraga nii töö– kui isiklikku telefoni, või siis mobiiltelefoni kohaliku ja välismaa numbriga. Niiskus– ja löögikindla korpuse ja ekraaniga nutitelefon meeldib kindlasti aktiivse eluviisi harrastajatele. Peale selle täidab mobiiltelefon ka foto– ja videokaamera funktsioone, sellepärast võiks telefoni valides pöörata tähelepanu kaamera resolutsioonile – mida suurem arv megapiksleid on kaameral fotode ja videode tegemiseks, seda kvaliteetsemalt jäädvustab see Teie elu parimad hetked.

Operatsioonisüsteem

Kui aga küsimus „millist telefoni valida“ ei tekita Teis kõhklusi ja Te vastate koheselt „nutitelefon!“, siis järgmise sammuna tasuks valida sobivaim operatsioonisüsteem, sest mida võimsam ja kaasaegsem see on, seda kiiremini hakkab Teie mobiiltelefon töötama ja seda mugavam on Teil seda kasutada. 

Android

Kõige populaarsem operatsioonisüsteem on 
Android Google‘lt. Kaasaegne ja paljufunktsionaalne mobiiltelefon on kindlasti varustatud operatsioonisüsteemiga Android 4.4 KitKat, Android 5.0 Lollipop või Android 6.0-ga. Nende operatsioonisüsteemidega varustatud nutitelefonidel saab kasutada selliseid Google‘i teenuseid nagu häälotsing OK Google, Google Now süsteem, mis kuvab Teie lemmikveebisaitide uuendusi, funktsioon Google Cloud Print dokumentide saatmiseks printerisse, ning Google Maps, mis võimaldab üles leida Teile isegi varjatud numbrilt helistanud abonendi (kui too on Google‘i äriandmebaasis registreeritud juriidiline isik). Esteedid ja melomaanid hindavad kindlasti erilist Chromecasti ekraanipilti ning võimalust edastada videosid ja fotosid teleriekraanile. Lisaks sellele tõstab nutitelefon 4 KitKat operatsioonisüsteemiga ja ART rakendusega (Android RunTime) rakenduste tootlikkust ja telefoni töö efektiivsust. Spetsiaalne programm SELinux blokeerib kahjulikud programmid, Android Smart Lock aga kaitseb Teie nutitelefoni nutikella või autoga ühendamisel. Erinevad uuendused, mängud jms. leiate Android Marketist (Google Play). 
Windows
Üpris huvitav on nutitelefon operatsioonisüsteemiga Windows Phone 7 ja Windows Phone 8 korporatsioonilt Microsoft. Windows Phone 7 tööpõhimõtteks on sarnaste rakenduste ühendamine gruppidesse: pildid, brauser, kontaktid, mängud, muusika ja videod, poed ja kontor. Mobiiltelefon uue Windows Phone 8 operatsioonisüsteemiga on põhimõtteliselt sama, mis Windows Phone 7, aga eelmise operatsioonisüsteemi puudujääkideta, mitmetuumaliste protsessorite toega, NFC andmevahetuse tehnoloogiaga ning mälukaardi pesadega. Sellist nutitelefoni on Windows laua– või sülearvutiga lihtne sünkroniseerida ning see võimaldab mitte ainult standardsete Word, Excel ja Power Point programmide kasutamist, vaid ka surfamist Internet Explorer brauseris, Skype‘s ja sotsiaalvõrgustikes suhtlemist, ostude tegemist ja erinevate mängude mängimist ning muud meelelahutust. Neile, kes armastavad nutitelefonil raamatuid lugeda või vaadata videolõike, meeldib kindlasti kujutise lukustamise funktsioon, autojuhtidele võib huvi pakkuda nutitelefoni režiim „Autosõit“, mis piirab sissetulevate kõnede ja SMS-ide vastuvõtmise sõidu ajal. Kõikvõimalikud uuendused on kättesaadavad rakenduste poes Windows Phone Store. Sealtsamast leiate ka muusika, mida saate Xbox Music abiga otse telefoni tõmmata
BlackBerry


BlackBerry on äriklientidele mõeldud operatsioonisüsteem. Nutitelefon BlackBerry operatsioonisüsteemiga eristub teistest oma suurepärase andmekaitse, rakenduste ohutuse, kaugjuhtimise ja info taastamise võimalusega seadme varguse või kadumise korral. Hääljuhtimine ja BlackBerry Balance programm aitavad eraldada töö– ja eraelu andmeid. Eriti põnev on nutitelefon, mis töötab operatsioonisüsteemil BlackBerry 10.0: selle ekraani saab lukust lahti võtta ühe sõrmeliigutusega, teksti trükkimine aga toimub erilisel sensorklaviatuuril ning on maksimaalselt lihtne ja mugav.

Lisaks standardsetele Facebooki, Twitteri, Foursquare‘i, LinkedIn‘i, Youtube‘i jm veebilehtedele saab telefonis kasutada ka Docs To Go rakendust, mis teeb võimalikuks töö Word, Excel ja PowerPoint failidega, ja programmiga Story Maker, et luua klippe foto– ja videofailidest. Operatsioonisüsteemil BlackBerry 10.0 töötavat nutitelefoni võib kasutada kui Wi-Fi ligipääsupunkti. Selle abil saab seadmega ühendada teist telefoni või netbooki. Selline mobiiltelefon ei jäta Teid kunagi hätta raskes olukorras, avades Teie asukohakaarti, kuvades ilmateadet ja muud olulist infot. Rohkem põnevaid rakendusi leiate BlackBerry AppWorld-is.

iPhone ja iOS operatsioonisüsteem
 


iPhone ja selle operatsioonisüsteem iOS väärib kahtlemata erilist tähelepanu oma unikaalsuse poolest. Olles niivõrd erinev teistest telefonidest ja operatsioonisüsteemidest, oleks selle kahe silma vahele jätmine suur viga.

Operatsioonisüsteem iOS firmalt Apple on loodud spetsiaalselt iPhone‘i jaoks ning pakub mugavat ja arusaadavat kasutajaliidest, palju funktsioone ja unikaalset ohutussüsteemi.

iPhone‘i peamiseks omaduseks on paljude tegevuste teostamine üheaegselt: rakendused kasutavad maksimaalselt ära riistvara võimalusi: kahetuumaline protsessor, võimas graafikatöötlussüsteem, juhtmevaba sideantenn ja muud tehnoloogiad.

iPhone‘i valides jäävad igaveseks minevikku süsteemirikked, telefoni aeglane töö ja muud jamad – sest nüüd on Teie päralt täiesti ohutu ja töökindel operatsioonisüsteem.

Touch ID garanteerib ohutuse ja konfidentsiaalsuse, saate võtta oma iPhone‘lt ekraanilukk maha ja siseneda rakenduste ostukeskusesse App Store sõrmejälje skanneri abiga.

Rakendus iCloud hoolitseb Teie rakenduste, muusika, dokumentide ja fotode allalaadimise eest juhtmevabalt Teie Maci, iPhone‘i või iPod Touch‘i.


Kasutades moodsat programmi Spotify, muutub Teie telefon täisväärtuslikuks pleieriks, sellega saate kuulata muusikateoseid nii „pilvest“ kui ka Teie arvutil olevaid faile. Spotify pakub kuulamiseks enam kui 10 miljonit lugu kõikvõimalikes muusikastiilides, lisaks on sellel rakendusel muidki põnevaid kasutusvõimalusi.

iPhone‘ga saab teha kvaliteetseid fotosid ja videosid, mida on võimalik erinevate rakenduste abil töödelda ning koheselt ka Instagrami üles panna.

iOS‘i jaoks on loodud enam kui miljon rakendust, mängu, muusikateost, jms, mida saate oma nutitelefoni alla laadida App Store‘st kõigest ühe sõrmevajutusega. Peale selle jätab iPhone meelde, kuidas Te oma rakendusi kasutate ja tõmbab alla uuendusi telefoni laadimise ajal, nii on Teie valitud rakendused alati ajaga kaasas ja akukasutus optimaalne.

Lühidalt öeldes tähendab iPhone ohutust, töökindlust, multifunktsionaalsust ja stiili, mille eest tuleb maksta.
Protsessor ja operatiivmälu (RAM)
Järgmine oluline näitaja, millele tasuks mobiiltelefoni valikul kindlasti tähelepanu pöörata, on protsessori töökiirus ja operatiivmälu maht, millest hakkab olenem Teie nutitelefoni andmete töötlemise, rakenduste avamise, muusika allalaadimise jms. kiirus.

Luks
usklassi nutitelefonid (maksumusega 400 ja enam eurot) tuntud tootjatelt nagu Samsung, Nokia, Sony, LG, HTC, millel on 48 tuuma ja operatiivmälu (RAM) alates 2 ja enamast GB võimaldab üheaegselt kasutada palju rakendusi ja nende vahel kiiresti liikuda, lisaks mängida uusimaid mänge. 

Juhtivate tootjate keskmise hinnaklassi mobiiltelefon (maksumusega 200-400 EUR) 28 tuumalise protsessori ja 12 GB suuruse operatiivmäluga töötab kiiresti ja võimaldab viivitamatult ühelt rakenduselt teisele ümber lülituda, samas ei pruugi selle võimsusest jätkuda kõige kaasaegsemate mängude mängimiseks.

Taskukohasem telefon maksumusega kuni 200 EUR 14 tuuma ja mälumahuga kuni 1 GB on hea variant neile, kes kasutavad sotsiaalvõrgustikke või populaarsemaid rakendusi, kuid ei mängi uusimaid mänge.

Vähemtuntud tootjate odavad nutitelefonid võivad oma tehnilistelt näitajatelt olla sama võimsad kui tuntud tootjate telefonid ja maksta 100150 EUR vähem, samas ei saa keegi anda 100%-list garantiid sellise telefoni kvaliteedi suhtes. Taolise telefoni ostuga kaasnevad alati riskid.

Ekraani resolutsioon ja suurus

Mobiiltelefoni valides pidage meeles, et mida suurem on ekraani resolutsioon, seda detailsem ja selgem on kujutis. Tuleks pöörata tähelepanu ka ekraani suurusele, sest sellest hakkab olenema kasutusmugavus. Endale nutitelefoni valides tasuks neid kahte näitajat korraga vaadelda, kuna väikese resolutsiooniga suur ekraan ei anna kokku head tulemust.

Foto– ja videokaamera

Ei ole saladuseks, et tänapäeval pole mobiiltelefon mõeldud ainult helistamiseks ja kõnede vastuvõtmiseks, ei – see täidab lisaks arvuti ning foto– ja videokaamera funktsioone, sellepärast peaks nutitelefoni valikul arvestama ka selliseid näitajaid, nagu foto– ja videovõtte resolutsioon.

Mobiiltelefon fotokaameraga 1215 МР ja videovõttega 10802160p võimaldab Teil teha kvaliteetsed fotosid ja videoid, mis peaksid rahuldama ka kõige nõudlikumaid professionaale.

Nutitelefon fotokaameraga 811 МР ja videovõttega 7201080р ei ole muidugi võimeline võistlema professionaalsete kaameratega, samas tagab see väga korraliku fotode ja videode kvaliteedi, millest piisab Teie elu parimate või naljakamate hetkede jäädvustamiseks. 

Telefon fotokaameraga kuni 7 МР ja videovõttega kuni 720р sobib Teile siis, kui pildistate telefoniga üliharva või kui filmite hästi valgustatud paigalseisvaid objekte. Igal juhul on sellise kaameraga mobiiltelefon asendamatu siis, kui Teil on vaja pildistada ühistranspordi sõidugraafikut või mõnda tähtsat sündmust. 

Internet
Praegu ei valmistatata vist ühtegi telefoni, millel poleks internetikasutamise võimalust. Lisaks standardsele Bluetoothile ja Wi-File on tänapäeva võimas nutitelefon varustatud ka NFC-tehnoloogiaga fotode, muusika ja info vahetamiseks teiste seadmetega. Näiteks saate kloonida kujutist telefoni ekraanilt telerile või osta telefoniga sõidupileteid. Peale selle on NFC-tehnoloogiaga nutitelefonidel tavapärane 3G asendatud kiirema, 4G-internetiga.

Mobiiltelefon GPS-mooduliga aitab Teil välja saada mistahes tänavaterägastikust ning leida lühim ja ohutuim tee nii oma kodu– kui ka võõrlinnas. Mistahes muid rakendusi oma nutitelefoni jaoks leiate rakenduste veebipoodidest vastavalt oma telefoni operatsioonisüsteemile. 
Vastupidavus ja töökindlus
 

Tänapäeva mobiiltelefon on üpris õrn seade, mis võib ka madalalt kukkudes kergesti katki minna. Telefonid eriti vastupidava ekraaniga Gorilla Glass, eriti Gorilla Glass 3 või 4, aitavad vältida ekraani purunemist kukkumisel või kriimustusi võtmete või muude esemetega Teie taskus või kotis kokku puutudes.

Kui nutitelefonile satuvad vihmapiisad või võtate seda märgade kätega, siis tavaliselt ekraan kas ei reageeri või töötab häiretega. Seetõttu on üsna kasulik tehnoloogia, mis kaitseb telefoni vee ja niiskuse eest ning lubab Teil pidada tähtsaid kõnesid kasvõi paduvihmas.


Viimaseks lihviks kaua valitud telefonile on sobiv ümbris ja kaitsekile. Isegi kui Teie telefonil on igal võimalikul moel kaitstud kriimustuste ja niiskuse eest, kuid teate, et Teil ei õnnestu vältida telefoni kukkumisi või lööke, siis peaksite sellele kindlasti soetama ka kaitsekile ning ümbrise, mis on saadaval väga suures valikus ja mis lisaks aitavad Teie telefoni isikupärasemaks muuta.

Milline telefon valida – põhisammud

Teeme kokkuvõtte. Telefoni valides peaksite mõtlema järgnevale:
       
1.    
Valige telefoni tüüp: klassikaline nuppudega telefon või puutetundlik nutitelefon;

2.     Kui otsustate nutitelefoni kasuks, valige sobivaim operatsioonisüsteem;

3.     Valige Teile sobivate kiirusnäitajate ja tootlikkusega telefon, uurides tähelepanelikult operatiivmälu näitajaid ja protsessori töösagedust;

4.     Otsustage enda jaoks, kas tahate, et telefonil oleks lisaks ka fotode ja videode tegemise võimalus;

5.     Valige selline nutitelefon, millega saate kasutada kõiki tänapäeva sidevõimalusi ja meeldivaid ning kasulikke lisaomadusi. 

Kõiki mobiiltelefone näeb siin.